Porovnání tří systémů pro velkoformátové dlaždice – RUBI vs. BATTIPAV vs. KAUFMANN

Porovnání tří systémů pro řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi od výrobců RUBI, Battipav a Kaufmann

V současnosti se stále více prosazuje moderní trend instalace velkoformátových obkladů a dlažeb. Není výjimečné, má-li velkoformátová dlaždice délku jedné strany i více než 2 metry. Pro instalaci takových rozměrných a těžkých dlaždic vám běžné nástroje stačit nebudou. Proto více výrobců nabízí nástroje a systémy pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. V tomto článku Vám chceme představit produkty 3 výrobců – RUBI, BATTIPAV a KAUFMANN, které naleznete také v našem obchodě. Aby bylo Vaše rozhodování při výběru jednodušší, srovnáme si jejich vlastnosti a technické parametry.

Začínáme představením systémů

Značka RUBI má k dispozici více modelů pro práci s velkoformátovými dlaždicemi:

1. RUBI SLIM System

2. Kotoučové pily RUBI TC s příslušenstvím

3. RUBI SLAB System

RUBI SLIM System představuje skupinu produktů určených pro řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi. Systém tvoří:

SLIM CUTTER PLUS – řezný systém obsahuje lišty, vakuové přísavky, řezací vozík a lámací nástroj

SLIM EASY TRANS – manipulační systém určený pro snadnější přenášení a instalaci dlaždic

Sada příčných lišt pro SLIM EASY TRANS – příčné lišty zvyšují nosnost a použitelnost manipulačního systému SLIM EASY TRANS

Kotoučové pily RUBI řady TC v kombinaci s vodícími lištami a dalším příslušenstvím umožňují řezání dlaždic velkých formátů. Výrobce nabízí tyto modely:

Kotoučová pila RUBI TC-125 – pila pro suché a mokré řezání dlaždic, v balení jsou také vakuové přísavky a řezný kotouč

Sada lišt a svorek pro pilu RUBI TC-125 – příslušenství, které rozšiřuje možnosti použití pily i pro velkoformátové dlaždice

Kotoučová pila RUBI TC-180 – pila pro suché a mokré řezání s podporou řezných kotoučů o průměru až 180 mm, vodící lištou a řezným kotoučem v balení

Příslušenství pro pilu RUBI TC-180 – patří sem rozšiřující vodící lišta, spojka a svorky, díky nimž se zvyšuje použitelnost pily při řezání velkoformátových dlaždic

RUBI SLAB System je řada produktů určená pro nejnáročnější úkoly s velkoformátovými dlaždicemi. Skládá se z:

Manipulační systém RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY – systém pro snazší manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi o nosnosti až 140 kg

Pracovní stůl RUBI SLAB System – stůl je určen pro řezání a manipulaci s dlaždicemi

Pracovní vozík RUBI SLAB System – slouží pro snazší transport rozměrných a těžkých dlaždic

Vakuová přísavka RUBI SLAB System – doplňková vakuová přísavka zvyšuje komfort a bezpečnost při manipulaci s dlaždicemi

Taška RUBI SLAB HEAVY DUTY – odolná taška sloužící pro snadnější přenášení a ochranu manipulačního systému RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY

Italský výrobce BATTIPAV má užší nabídku nástrojů pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. Nabídka se skládá z:

BATTIPAV LAMPO Cut – ruční řezačka skládající se z vodících lišt, řezacího vozíku, vakuových přísavek a 2 lámacích nástrojů

BATTIPAV AGILE System – manipulační systém pro velkoformátové dlaždice

BATTIPAV AGILE System Light – jednodušší verze manipulačního systému AGILE pro velkoformátové dlaždice

BATTIPAV MULTI Bench – pracovní stůl s velkou pracovní plochou a vysokou nosností pro velkoformátové dlaždice

Portálová pila BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY – elektrická stavební řezačka s délkou řezu až 320 cm

Rakouský výrobce KAUFMANN nabízí 1 produkt pro práci s velkoformátovými dlaždicemi:

KAUFMANN TopLine Pro Rail – ruční řezačka pro dlaždice velkých formátů, obsahuje lišty s přísavkami, řezací vozík, lámací kleště, tašku

Porovnání řezných nástrojů

V tabulce jsou přehledně zobrazeny vlastnosti jednotlivých řezných nástrojů, včetně elektrických řezaček vhodných pro velké formáty.

Všechny nástroje využívají řezné vozíky, které se pohybují po lištách pomocí kvalitních koleček s ložisky. Všechny umožňují řezání dlaždic o minimální délce 310 cm. V tomto parametru vyniká TopLine Pro Rail od Kaufmannu s maximální délkou 335 cm.

Větší rozdíly jsou v maximální tloušťce řezaného materiálu. Zde vyniká systém Battipav Lampo Cut, který umožňuje řezání dlaždic o tloušťce až 25 mm. Tuto tloušťku zvládne díky dvěma lámacím nástrojům, přičemž jeden z nich je určen právě pro tlustší dlaždice. S nástrojem od RUBI můžete řezat dlaždice o tloušťce 10 mm, příp. 15 mm po dokoupení lámacího nástroje RUBI (Ref: 18917). V tomto parametru nejvíce zaostává nástroj TopLine Pro s max. tloušťkou materiálu 8 mm. Elektrické pily umožňují řezat i hrubší materiály. Jejich tloušťka závisí na velikosti kotouče, 25 mm pro pilu RUBI TC a 85 mm v 1 tahu pro pilu Battipav Supreme.

Všechny 3 ruční řezné nástroje a pila RUBI TC využívají principu spojení více lišt do jednoho dílu a jeho připevnění k dlaždici pomocí přibalených vakuových přísavek, případně i svorek. Řezací vozík nebo pila se následně pohybuje po spojených lištách.

Tři ruční řezné systémy mají v balení lámací nástroje a řezná kolečka. Battipav se dodává se dvěma lámacími nástroji i dvěma kolečky. Elektrická pila RUBI TC-125 se dodává s diamantovým řezným kotoučem RUBI TCR-125 SUPERPRO.

Co se týká možnosti přenášení a uskladnění, jedině Battipav nedodává své nástroje s taškou. U pily Supreme je to pochopitelné, u řezného nástroje Lampo Cut bude třeba tašku dokoupit samostatně.

Výhodou ručních řezných systémů oproti elektrickým řezačkám bude jistě čistší práce, menší hluk a práce bez nutnosti elektrického napájení. Výhodou elektrických řezaček TC a Supreme je jejich všestrannější využití a pohodlnější řezání hrubších materiálů s možností chlazení vodou. Nevýhodou elektrické pily Battipav Supreme je i její vyšší cena.

Porovnání manipulačních systémů

 RUBI SLIM EASY TRANSRUBI SLAB TRANS HEAVY DUTYBATTIPAV AGILE SystemBATTIPAV AGILE System Light
Dĺžka man. systému (cm)160 – 320170 – 380172 – 330172 – 330
Max. rozmery dlaždice (cm)320 x 160360 x 160320 x 160320 x 160
Nosnosť (kg)60 (možné zvýšiť)14024080
Počet prísaviek10666
Pojazdný vozíkNie (možné dokúpiť)Nie (možné dokúpiť)ÁnoNie

Manipulační systémy nabízejí pouze výrobci RUBI a Battipav. Oba výrobci nabízejí kvalitní provedení profilovaných lišt, možnosti přizpůsobení délky lišt, ergonomické rukojeti, kvalitní vakuové přísavky pro bezpečnější a jednodušší přenášení a instalaci rozměrných a těžkých dlaždic. Jednodušším systémem od RUBI je SLIM EASY TRANS, kterému konkuruje AGILE System Light od Battipavu. Battipav má sice mírně vyšší nosnost, ale nosnost systému RUBI si umíte zvýšit až na 110 kg po dokoupení vakuových přísavek a příčných lišt.

Výrobci nabízejí také robustnější manipulační systémy, těmi jsou RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY a BATTIPAV AGILE System. SLAB TRANS vyniká lepší podporou rozměrů dlaždic, zatímco AGILE System vyniká nosností až 240 kg a pojízdným vozíkem, který usnadňuje přenášení. K oběma systémům RUBI lze samostatně dokoupit pojízdný vozík RUBI SLAB TROLLEY.

Příslušenství

RUBI i Battipav nabízí i další příslušenství k řezným nástrojům a manipulačním systémům. Pracovní stoly s nadstandardními rozměry nabízejí oba výrobci:

RUBI SLAB pracovní stůl – rozměry prac. plochy: 180 x 104 cm

BATTIPAV MULTI Bench – rozměry prac. plochy: 150 x 152 cm

Oba stoly mají skládací konstrukci, možnost spojení více stolů do jednoho, ale pouze Battipav nabízí možnost připojení k elektrické pile, čímž si můžete rozšířit pracovní plochu pily. Výhodou stolu RUBI SLAB je vyšší nosnost až 250 kg oproti 200 kg při Battipav MULTI Bench.

RUBI nabízí také další příslušenství ke svým systémům, jako jsou příčné lišty (Ref: 18819) pro SLIM EASY TRANS, přídavné vakuové přísavky (Ref: 18827) pro RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY, pojízdný vozík RUBI SLAB, vakuové přísavky (Ref: 1 pro pilu TC-125 nebo lámací nástroj (Ref: 18917).

V našem obchodě brzy přibude i nový a vylepšený manipulační systém SLIM EASY TRANS PLUS.

K manipulačnímu systému Battipav AGILE System lze dokoupit vakuové přísavky (Ref: SP11032) pro zvýšení jeho nosnosti.

V našem obchodě naleznete také celé sady pro řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi za výhodnější ceny, než při nákupu samostatných produktů.

Věříme, že článek Vám pomohl lépe se zorientovat v nabídce nástrojů pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. Širokou nabídku nástrojů a příslušenství pro velké formáty dlaždic naleznete v samostatné kategorii obchodu. Pokud i nadále potřebujete poradit, jsme Vám k dispozici.

Tento článek vznikl ve spolupráci s www.profiobkladac.sk

Počet zobrazení: 1,882 

Další články